Mustafa Y. Ata


“Bir varmış,
Bir yokmuş!”

1949 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise yılları Anadolu’nun çeşitli il ve ilçelerinde geçti. 1966 yılında Ankara Kurtuluş Lisesi‘nden mezun oldu. Aynı yıl ODTÜ Fizik Bölümü’nde başlayan üniversite öğrenimini, ilk dört yılı çalkantılı ve sıkıntılarla dolu sekiz yıllık bir süre sonunda, yine aynı üniversitenin Ekonomi ve İstatistik Bölümü’nden mezun olarak tamamladı.
 İş yaşamına 1974’te Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu‘nda  istatistik asistanı olarak başladı. 1978’de Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (A.İ.T.İ.A.) Tatbiki Matematik Kürsüsü‘ne istatistik asistanı olarak atandı.
 1982’de öğretim görevlisi olarak atandığı, Gazi Üniversitesi İstatistik Bölümü‘nde 1995’ten 2009’a kadar yardımcı doçent; 2009’dan 2014’e kadar doçent; 2014’ten 2016’ya kadar profesör ünvanı ile görev yaptıktan sonra yaş haddi nedeniyle emekli oldu.
42 yıllık aktif akademik yaşamının son 6 ayında,  uzun süredir  hayalini kurduğu ve kurumunun akademik kalitesinin yükselmesine büyük katkısı olacağını düşündüğü  bir istatistiksel danışmanlık merkezinin kurulmasına sonunda yönetimi   ikna edebildi.
En iyi öğrenme yönteminin öğrenmeye hevesli kendisinden daha genç öğrencilerle bilgi, deneyim ve becerilerini paylaşmak olduğunu kırk yıldan daha fazla bir süre deneyimledikten sonra, emeklilik döneminde de öğrenimine aynı şekilde devam edebileceği ideal bir ortama ilişkin hayallerinin; 2009’da  istatistikseliletişim ve  istatistikselidea,  2012’de akademikidea®, adını verdiği   sanal dünyadaki  izdüşümü olan bu siteyi  oluşturmaya başladı. 
Şimdi, daha iyi ve güzel bir akademik ortamın özlemini çeken ve böyle bir ortamın oluşumuna katkıda bulunmak için  gönüllü, “Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” diğer gerçek öğrencilerin akademikidea®’yı keşfetmelerini ve sahiplenmelerini bekliyor.