Sanal İstatistik Danışmanı

 

İlk gördüğüm günden beri gerçekleştirilebilir olduğundan kuşku duymadığım sanal istatistik danışmanı düşünü kendi başıma gerçekleştirmem söz konusu olamazdı. Yakın çevremde aynı düşü benimle paylaşacak kişilerle ne yazık ki karşılaşamadım ve sanal istatistik danışmanı benim için bir düş olarak kaldı. Kırk yıldan fazla süren ders verme yükümlülüğüm sona erdikten sonra, kalan öğrenme gücümü ve çalışma zamanımın tümünü, akademik düşlerimin gerçekleşmesi yönünde harcama özgürlüğüne kavuşunca, doğal olarak gündemimdeki ilk sırayı sanal istatistik danışmanı düşümü güncellemek aldı. Böyle bir düşü gören ilk ve tek kişi olamayacağımı bilerek son kırk yılda bu konuda yazılan, çizilen ve yapılanları taradığımda, henüz son noktaya gelinemediğini, ancak çok önemli adımlar atıldığını ve gerekli alt yapının hazır olduğunu gördüm.[1]

…….

…….

istata

NC3rs EDA

 


Kaynaklar

[1] Gale, William A.(1993) Statistical Applications of Artificial Intellegence, Antoch, Jaromir(Ed.)  Computational Aspects of Model Choice, Physica-Verlag. 237-285.

Gale, William A. – Hand, David J. – Kelly, Anthony E. (1993) 16 Statistical applications of artificial intelligence, Handbook of Statistics, Volume 9, Elsevier, 535-576.

Bir yorum yapın